Jak stworzyć dobry budżet finansowy?

sierpień 28, 2019 | Biznes, Budżet, Finanse, Podatki, Zarządzanie

Jak utworzyć dobry budżet

Utrzymanie budżetu może początkowo wydawać się zniechęcające lub restrykcyjne, szczególnie jeśli nigdy wcześniej go nie miałeś. Budżet może jednak zapewnić spokój ducha i zwiększyć zaufanie do zarządzania finansami. Zamiast martwić się o pieniądze, będziesz dokładnie wiedział, co zamierzasz i Ty i Twoje przepływy pieniężne. Dzięki tej wiedzy możesz lepiej decydować, co wydajesz i co oszczędzasz.

Pamiętaj, że nie musisz mieć od razu idealnego budżetu. Podstawowy budżet to wszystko, czego potrzebujesz, aby przejąć kontrolę nad swoimi finansami – i pomóc osiągnąć więcej swoich finansowych marzeń.

Co to jest budżet? 

Budżet to zarys finansowy twoich dochodów i wydatków na określony czas, na przykład jeden miesiąc. Dzięki budżetowi możesz śledzić zarobione kwoty w porównaniu z wydatkami i oszczędnościami. Możesz utrzymywać budżet za pomocą arkusza kalkulacyjnego, papieru i pióra lub za pomocą aplikacji do budżetowania.

Jak stworzyć budżet

Aby skonfigurować budżet, potrzebujesz kilku kluczowych informacji. Dzięki tym podstawowym komponentom będziesz mieć podstawę swojego budżetu, którą możesz modyfikować w miarę upływu miesięcy i zmian warunków finansowych.

Oblicz swój miesięczny dochód po opodatkowaniu

Zsumuj to, co zwykle zarabiasz w ciągu miesiąca, bez podatków. Oszacuj lub znajdź średnią dla otrzymanych prowizji lub wskazówek. Twój miesięczny dochód stanowi podstawę całego budżetu. Pomaga Ci zrozumieć, ile pieniędzy musisz wydać, zaoszczędzić i spłacić długi.

Rozlicz swoje koszty utrzymania

Twoje koszty utrzymania, takie jak czynsz, rachunki za media, artykuły spożywcze, transport i koszty opieki zdrowotnej prawdopodobnie pochłoną dużą część twojego budżetu. Utwórz listę każdego z tych regularnych wydatków. Oblicz miesięczne oszacowanie dla każdego z nich, abyś wiedział, ile swojego dochodu jest na to przeznaczone. Jeśli nie masz pewności, ile to kosztuje, przejrzyj poprzednie rachunki i wyciągi z kart kredytowych, aby zobaczyć, co wydałeś w przeszłości.

Zastanów się, jakie masz długi

Jeśli masz pożyczki studenckie i salda kart kredytowych, możesz przypisać część miesięcznego budżetuna ich spłatę. Przydziel określoną kwotę na te miesięczne płatności. Im szybciej spłacisz zadłużenie, tym niższe będą ogólne odsetki.

Uwzględnij różne przedmioty

Niezależnie od tego, czy należysz do siłowni, masz cotygodniowy termin, czy masz abonament Netflix, pamiętaj o uwzględnieniu tych kosztów w swoim budżecie. Przejrzenie tych wydatków może pomóc ustalić, czy nadal chcesz za nie płacić, czy ograniczyć. 

Ustaw cele, które pomogą Ci pozostać na dobrej drodze

Jeśli chcesz schować fundusze na emeryturę lub zaoszczędzić na nowym samochodzie, pomocne jest ustalenie konkretnych celów, a następnie rozbicie ich na mniejsze kawałki. Na przykład, jeśli chcesz wziąć urlop w Nowym Jorku w przyszłym roku za 1200 USD, będziesz musiał schować dodatkowe 100 USD co miesiąc. Umieść tę kwotę dolara w swoim budżecie. Kiedy wypiszesz jasny plan, istnieje większe prawdopodobieństwo, że go zrealizujesz.

Typowe przeszkody i błędy w budżetowaniu

Jak większość rzeczy w życiu, budżetowanie nie zawsze jest jednoznaczne. Vv Mogą istnieć aspekty trudne lub niejednoznaczne. Na szczęście istnieją pewne sposoby na zapewnienie najdokładniejszego budżetu – bez względu na okoliczności.

Szacowanie nieregularnych dochodów

Jeśli jesteś freelancerem lub pracujesz z boku, prawdopodobnie masz nieregularne dochody, które mogą być trudne do przewidzenia. W takich przypadkach najlepiej jest oszacować konserwatywną (niską) kwotę, abyś nie przepłacał. Przejrzyj ostatnie 3-6 miesięcy dochodu i uważaj na wszelkie wzorce. Czy możesz znaleźć przybliżoną stawkę godzinową lub tygodniową za to, co przyniesiesz? Jeśli jesteś nowy w pracy, na przykład jako kelnerka, zapytaj współpracownika, ile zazwyczaj zarabia na napiwkach. Przede wszystkim staraj się, aby oszacować dochód – wiedząc, że możesz go zmienić po drodze.

Płacenie za wydatki nadzwyczajne

Niestety wypadki i nieoczekiwane rachunki zdarzają się każdemu. Od problemów z samochodem po utratę pracy i wydatki medyczne, nagłe wypadki mogą być kosztowne. Nieoczekiwany rachunek może zrzucić nasz budżet i cię cofnąć. Postaraj się uwzględnić koszt w budżecie, płacąc jednocześnie inne rachunki. Na przykład możesz chcieć ograniczyć jedzenie na miesiąc lub wybrać dodatkową zmianę, aby pokryć rachunek. Jeśli możesz, zbuduj fundusz awaryjny w swoim budżecie, aby zabezpieczyć swoje finanse przed nieoczekiwanymi sytuacjami. 

Zapominając o jednorazowych wydatkach

Przedmioty takie jak roczne członkostwo, wakacje i prezenty dla rodziny i przyjaciół są często zapominane przy tworzeniu budżetu. Jeśli możesz, odkładaj co miesiąc niewielką ilość gotówki na te dodatkowe wydatki. Możesz oszacować oczekiwany koszt w roku i uwzględnić go w swoim miesięcznym budżecie. Na przykład, jeśli zwykle wydajesz 300 USD na prezenty świąteczne, odłóż dodatkowe 25 USD co miesiąc. Do grudnia nadejdzie gotówka do wydania na prezenty. 

Wskazówki dotyczące śledzenia wydatków 

Utrzymanie zakładki na temat wydatków pomaga dokładnie zobaczyć, dokąd idą twoje pieniądze. Pozwala na dostosowanie twoich nawyków oszczędzania i wydawania pieniędzy. Istnieje kilka sposobów na ułatwienie miesięcznego śledzenia.

Zarejestruj się w Mint, aby pomóc Ci zachować budżet i cele

Pozwól, aby aplikacja Mint wykonała za Ciebie duży ciężar. Może obliczyć twój dochód, sumę wydatków według kategorii i pomóc w osiągnięciu celów oszczędnościowych. Śledzenie wydatków za pomocą aplikacji jest proste i dostępne – bez względu na to, gdzie jesteś. 

Wypróbuj metodę kopertową

System kopert obejmuje wydatki gotówką zamiast plastiku. Jeśli budżetujesz 100 PLN na jedzenie w restauracji, włóż tę kwotę do koperty. Kiedy pieniądze znikną, musisz poczekać do następnego miesiąca, żeby znowu zjeść. Jeśli budżetujesz 200 PLN na artykuły spożywcze , umieść 200 PLN w kopercie „spożywczej”. Jeśli jesteś przy kasie, a suma wynosi 203 PLN, musisz coś odłożyć. Metoda kopertowa pomaga ci bardziej rygorystycznie przestrzegać budżetu. Kieszenie gotówki są wizualnym i namacalnym przypomnieniem, ile pieniędzy przeznaczasz na każdą dziedzinę swojego życia.

Rozważ budżet zerowy

Dzięki zerowej technice budżetowej każdy miesiąc zaczyna się i kończy od zera dolarów. Każdy dolar ma swój cel. Na przykład, jeśli zarabiasz 3500PLN co miesiąc, przypisz każdego dolara do kosztu. Możesz przeznaczyć 1750 PLN na wydatki na utrzymanie, 700 PLN na spłatę długów, a 1050 PLN na wydatki osobiste, takie jak pójście do kina lub oszczędzanie na wakacje. Na koniec miesiąca saldo wynosi zero, ponieważ każdy dolar jest rozliczany.

Postępuj zgodnie z zasadą 50/30/20

Eksperci finansowi zalecają wytyczne 50/30/20 jako podstawową strategię finansową, szczególnie dla młodych profesjonalistów. Zasada mówi, że powinieneś wydać 50% swojego dochodu na niezbędne rzeczy, takie jak kredyt hipoteczny i ubezpieczenie samochodu. Powinieneś przeznaczyć 30% na wydatki osobiste, takie jak weekendowy wypad lub randka. Pozostałe 20% powinno zostać przeznaczone na oszczędności, takie jak fundusz na deszczowy dzień lub konto emerytalne.

Stworzenie podstawowego budżetu to ogromne finansowe zwycięstwo. Pomaga Ci zapewnić pokrycie kosztów i sięgnięcie po ekscytujące kamienie milowe, takie jak zakup domu lub spłata pożyczek studenckich. Kontynuując budżet, dostosowuj według własnego uznania. Twoje dochody, wydatki lub styl życia mogą ulec zmianie i ważne jest, aby budżet nadal działał dla Ciebie i Twojej przyszłości. 

 

Kontakt

Pozostańmy w Kontakcie

Skutecznie doradzamy i profesjonalnie reprezentujemy naszych klientów we wszelkiego rodzaju postępowaniach i sprawach urzędowych oraz w sprawach podatkowych.  

Nowe pole

Doradztwo Podatkowe xaTax sp. z o.o.  jest kontynuacją rodzinnej firmy zajmującej się działalnością kancelaryjną od roku 1996. Już ponad 20 lat nasza wykwalifikowana kadra zajmuje się doradztwem podatkowym i wsparciem biznesu od strony księgowej.

PRZEWIŃ ↑